Počátky dnešních problémů sahají na přelom devadesátých let a nového milénia. V České republice se teprve stabilizoval trh s pohonnými hmotami, právní prostředí mělo své mezery. To přitahovalo podnikatele, kteří si chtěli rychle vydělat velké množství peněz. Někteří při tom sahali k daňovým podvodům nebo dokonce k fiktivním obchodům.
- v devadesátých letech docházelo při obchodu s pohonnými hmotami k obcházení daňové a celní povinnosti
- šlo o jeden z největších daňových úniků své doby (téměř 3 mld. Kč)
- společnost ČEPRO neměla odpovědnost za tyto obchody, pouze skladovala palivo pro jiné firmy
- stát na daňové podvody společností Bena a Tukový průmysl přišel, hrozily jim vysoké sankce
- proto Bena účelově převedla na její spřátelenou firmu pohonné hmoty, které v té době již neexistovaly (tj. fiktivní pohonné hmoty),
- ta pak po společnosti ČEPRO požadovala vydání paliva, nebo zaplacení 2,6 mld. Kč
Počátky dnešních problémů sahají na přelom devadesátých let a nového milénia. V České republice se teprve stabilizoval trh s pohonnými hmotami, právní prostředí mělo své mezery. To přitahovalo podnikatele, kteří si chtěli rychle vydělat velké množství peněz. Někteří při tom sahali k daňovým podvodům nebo dokonce k fiktivním obchodům.
Společnost Bena a.s. využívala od roku 1996 skladovací systém společnosti ČEPRO. Dovážela pohonné hmoty ze Slovenska. Řádné proclení paliva měla pro Benu zajistit firma Tukový průmysl spol. s r.o. Společnost ČEPRO se na obchodech Beny a Tukového průmyslu nijak nepodílela a neměla důvod ani povinnost je kontrolovat, monitorovat či sledovat. Stejně tak neměla povinnost kontrolovat, zda obě firmy řádně platí daně.
Jenže Bena a Tukový průmysl podváděly – neplatily spotřební daň. Postupně tím vznikl dluh vůči státu cca 2,9 miliard korun, který se nashromáždil na celních a daňových nedoplatcích. Ve své době šlo vůbec o jeden z největších daňových úniků. V roce 2002 začali úniky řešit celníci. Oběma firmám hrozilo, že budou muset státu doplatit vysoké částky.
Zajímavost: TOP 3 Největší daňové úniky po roce 1989 v České republice
Právě v té době Bena uzavřela klíčový obchod se spřátelenou firmou Venturon Investment s.r.o. Jeho průběh je zásadní pro další vývoj kauzy. V té době vlastnila Bena reálně jen malý zbytek svých někdejších zásob pohonných hmot. Na Venturon ale papírově převedla palivo, kterým nedisponovala. Nakupovala ho sice v minulosti na Slovensku, ale stihla ho již dříve prodat dál svým zákazníkům. Fiktivní obchod měl Beně umožnit převést její daňové povinnosti na Venturon, aby nemusela doplácet daně.
Tak se stalo, že na Venturon přešlo i údajných 264 tisíc tun pohonných hmot, které podle Beny měly být právě ve skladech společnosti ČEPRO. Jenže nebyly. V zásobnících společnosti ČEPRO v té době už Bena fakticky žádné palivo neměla, což nakonec po mnoha letech pravomocně konstatoval civilní i trestní soud.
Přesto majitelé Venturonu souhlasili s obchodem. Po společnosti ČEPRO pak chtěli, aby jim pohonné hmoty vydala, anebo za ně zaplatila. Výši fiktivní pohledávky vyčíslili cca 2,6 miliard korun.
Bena a Tukový průmysl se tím zbavily daňových a celních povinností vztahujících se k již neexistujícímu zboží, nemusely už dál řešit ani zákonné povinnosti ve vztahu k celnímu skladu. Navíc získaly další výhodu. Místo aby jejich manažeři řešili, jak zaplatit dluhy na daních a clech, začali naopak prostřednictvím nastrčených „bílých koní“ požadovat obrovské sumy po státu. Tedy primárně po státem vlastněné společnosti ČEPRO.
Co řekl soud
Transakce mezi společnostmi Bena a Venturon Investment sloužily mimo jiné „k vytvoření i další fikce, tj. k oklamání společnosti Čepro, a.s., že se tyto pohonné látky stále ve skladových objektech společnosti Čepro, a.s. jakoby nacházejí a že společnost Venturon má tímto trikem jakoby vůči společnosti Čepro, a.s. domnělou pohledávku na vydání a následné vymáhání těchto neexistujících pohonných hmot nebo úhrady finančního ekvivalentu ve výši nejméně 2,6 miliardy Kč.“
Městský soud v Praze, pravomocný rozsudek v trestním řízení s Leopoldem Klimusem
Mechanismus daňových a celních úniků při obchodu s pohonnými palivy v letech 1996 – 2002.
KDO JE KDO:
JUDr. Martin Pechan
Od roku 1999 pracoval pro společnost ČEPRO, v roce 1999 a mezi lety 2001 a 2002 byl jejím obchodním ředitelem. Zároveň kontroloval společnost Tukový průmysl. Byl obžalován nejen z toho, že se podílel na nastavení systému fiktivních obchodů, které způsobily masivní daňové úniky, ale také z dalších trestných činů – např. zločinu podvodu ve stádiu přípravy a pokusu. Trestní stíhání Martina Pechana za podíl na daňových podvodech zastavila amnestie Václava Klause v roce 2013. JUDr. Martin Pechan hraje důležitou roli i v další fázi.
Tukový průmysl spol. s r.o.
Společnost vznikla v roce 1991, věnovala se zahraničnímu obchodu, především distribuci pohonných hmot. Tukový průmysl spravoval takzvaný veřejný celní sklad. Jenže neměl vlastní prostory pro skladování pohonných hmot, a proto jej pouze formálně provozoval ve skladovacím systému společnosti ČEPRO. Tukový průmysl to ovšem neopravňovalo k nahlížení do evidence pohonných hmot vedené společností ČEPRO, ani k fyzickému přístupu do jejích zásobníků. Tukový průmysl řádně neplnil roli celního deklaranta, a tak jasně zanedbal své povinnosti. Díky těmto vztahům ovšem nebyly podivné obchody Beny a Tukového průmyslu na první pohled nápadné, neboť vyvolávaly dojem, že by se pohonné hmoty stále měly nacházet ve veřejném celním skladu, byť již byly v minulosti Benou zobchodovány bez splnění celních a daňových povinností. Takto nastavený systém zmátl celníky i daňovou správu a připravil stát o miliardy. Od počátku byl jednatelem firmy Martin Pechan, z orgánů firmy zmizel jen mezi lety 2002 – 2004.
Záznam Tukového průmyslu v obchodním rejstříku je zde. Kdykoliv se v textu objevuje název „Tukový průmysl“ nebo zkratka „TP“, má se na mysli právě Tukový průmysl spol. s r.o.
Ing. Milan Vomela
Řídil firmu Bena, která dovážela pohonné hmoty ze Slovenska a u některých dodávek se při tom vyhýbala placení daní. Spolu s Martinem Pechanem byl obviněn z daňových podvodů. Soudní proces s Ing. Milanem Vomelou zkomplikovala prezidentská amnestie. V roce 2015 ale Vrchní soud v Praze rozhodl, že existují důvody pro pokračování trestního stíhání. Následně byl Ing. Milan Vomela uznán vinným ze spáchání trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a v roce 2019 pravomocně odsouzen. Dovolání Ing. Milana Vomely pak bylo v roce 2020 odmítnuto jako zjevně neopodstatněné.
Bena a.s.
Firma vznikla v roce 1996, dovážela pohonné hmoty pro české čerpací stanice. Společnost ČEPRO pro ni následně skladovala dovezené palivo ve svém systému. Bena společně s Tukovým průmyslem připravily stát na daních a clech o cca 2,9 miliardy korun. V roce 2002 papírově převedla Bena problematické pohonné hmoty na spřátelenou firmu Venturon Investment. Během obchodu Bena lživě tvrdila, že má ve skladech společnosti ČEPRO 264 tisíc tun paliva. Ve skutečnosti už ale tyto pohonné hmoty dávno předtím prodala zákazníkům. Tak vznikla fiktivní pohledávka za cca 2,6 miliardy korun, kterou dodnes po společnosti ČEPRO vymáhá další firma. Bena má od roku 2003 těžce zapamatovatelný název LREAGRAO UNLOGANI KLINDLENT PROPERTIS, jako její vlastník se uvádí londýnská firma GILLIBRAND LIMITED. Mezi roky 2007 až 2019 byl členem představenstva opět Milan Vomela. V roce 2020 na sebe společnost podala insolvenční návrh a v současnosti se nachází v konkursu.
Záznam Beny v obchodním rejstříku je zde. Kdykoliv se v textu objevuje název „Bena“, má se na mysli právě Bena a.s.
Leopold Klimus
Jednatel firmy Venturon Investment s.r.o. v době, kdy od Beny koupila neexistující palivo ve skladech společnosti ČEPRO. V roce 2014 byl v souvislosti s daňovými úniky při obchodu s pohonnými hmotami pravomocně odsouzen za pokus o podvod. Média o Leopoldu Klimusovi píší jako o „bílém koni“.
Venturon Investment s.r.o.
Společnost vznikla v roce 1997, před obchodem s Benou ale nikdy nepodnikala na trhu s pohonnými hmotami. V roce 2002 se jediným vlastníkem společnosti stal „bílý kůň“ Leopold Klimus. Venturon pak od Beny koupil veškeré pohonné hmoty, včetně neexistujících zásob ve skladech společnosti ČEPRO. Bena už přitom u společnosti ČEPRO prokazatelně téměř žádné palivo neměla. Venturon Investment se na konci roku 2003 poprvé obrátil na soud, aby na společnosti ČEPRO vymáhal peníze za tuto fiktivní pohledávku.
Záznam Venturonu v obchodním rejstříku je zde. Kdykoliv se v textu objevuje název „Venturon Investment“ nebo jenom „Venturon“, má se na mysli právě Venturon Investment s.r.o.